Ekonomi

Rusya Afrika’ya bedava tahıl gönderecek

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünyaya sevkiyatını sağlayan Tahıl Koridoru Anlaşması, Şubat 2022’de Ukrayna’ya savaş ilan eden Rusya tarafından uzatılmadı.

1 Ağustos 2022’de başlayıp 17 Temmuz’a kadar devam eden anlaşma kapsamında 1000’den fazla gemi, yüzde 12’si Afrika’ya giden yaklaşık 33 milyon ton tahıl taşıdı.

Rusya’nın St. Petersburg’da düzenlenen Rusya-Afrika Zirvesi’nde konuşan Putin, Batılı ülkelerin Rusya’nın dünyaya tahıl ve gübre ihraç etmesini zorlaştırdığını savundu.

“Öte yandan, küresel gıda pazarındaki krizden ikiyüzlü bir şekilde bizi sorumlu tutuyorlar. Bu, tahıl anlaşmasının uygulanmasında açıkça görülüyordu.” dedi.

Anlaşma kapsamında Ukrayna’dan 32.8 milyon ton tahıl ihraç edildiğini belirten Putin, “Değerli dostlarım bunun yüzde 70’ten fazlası Avrupa Birliği dahil yüksek veya orta gelirli ülkelere gitti. Etiyopya, Sudan, Somali ve diğer ülkelerin payı yüzde 3’ün altında kaldı.” söz konusu.

“Rusya’ya verilen sözler tutulmadı”

Tahıl anlaşması kapsamında Rusya’ya verilen sözlerin tutulmadığını kaydeden Rus lider, “Rusya’nın dünya pazarlarına yaptığı tahıl ve gübre ihracatına yönelik yaptırımların kaldırılmasına ilişkin anlaşmanın hiçbir maddesi yerine getirilmedi. . Sözün gerçeklerini dikkate alarak bu anlaşmayı daha fazla uzatmayı reddettik.” konuştu

Rusya’nın bazı Afrika ülkelerine ücretsiz tahıl göndereceğini belirten Putin, “Önümüzdeki 3-4 ay içinde Burkina Faso, Zimbabve, Mali, Somali’ye 25-50 bin ton tahılı ücretsiz göndermeye hazır hale geleceğiz” dedi. , Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre. . Bu ürünlerin tüketiciye ücretsiz kargo ile ulaşmasını da sağlayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu