Ekonomi

Kooperatifçiliği Destekleme Programı başvuruları başladı

Bu yılki Kooperatifleri Destekleme Programı’na (KOOP-DES) başvurular 28 Nisan’a kadar yapılabilecek.

Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre 2023 yılı KOOP-DES Programı başvuru süreci başladı.

KOOP-DES Programı ile kooperatiflerin ve üst kuruluşlarının üretim ve istihdamına katkı sağlayacak yatırım projelerinin desteklenmesi, faaliyetlerinde hareketlilik ve verimliliğin sağlanması, teknolojinin ve yeni üretimin faydasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. teknikleri, rekabet güçlerini artırmak ve uygun kooperatif girişimcilik modelleri ile bireysel tasarrufları ekonomiye kazandırmaktır.

Kuruluşu, işletilmesi ve denetimi Bakanlık tarafından yürütülen, üyelerinin çoğunluğu kadın olan ve kadın emeğinin değerlendirilmesini amaçlayan KOOP-DES’e kooperatifler ve üst kuruluşları başvurabilir.

Başvurular 28 Nisan’a kadar ticaret il müdürlüklerine yapılacak.

Duyuruda, program kapsamında desteklenecek proje konuları hakkında bilgi verildi. Buna göre, kooperatiflerin üretim ve istihdamına katkı sağlayacak projelerle ilgili makine ve/veya teçhizatla ilgili mallara yatırım, ortakları olan kooperatiflerin işleteceği yaşlı ve engelli bakım merkezleri, çocuk kulüpleri, kreş ve gündüz bakımevlerinin demirbaşlarına yatırım en az yüzde 90 kadındır. Mal alımları, ürettikleri eserlerin tanıtım ve pazarlaması, stant ve fuar katılımları için hizmet alımları, projelerine kalifiye eleman istihdamı konularında takviye yapılacaktır.

Hibe için temel proje tavan fiyatı, mal alımlarında 200 bin lirayı, hizmet alımlarında 30 bin lirayı, kalifiye işçi istihdamında yılda bir işçi başına 103 bin lirayı, sanayide iki işçi için 206 bin lirayı geçemeyecek. Toplam.

Üst sınırlar içinde, kalkınmada öncelikli bölgelerde proje bedellerinin yüzde 75’i, diğer bölgelerde yüzde 50’si ve gelişmede öncelikli bölge aranmaksızın en az yüzde 90’ı üye olan kooperatiflerde yüzde 75’i Bakanlıkça karşılanabilecek.

Proje bedellerinin geri kalan kısmı proje koordinatörlüğü kooperatifi tarafından ödenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu