Ekonomi

“İhracatçımız nefes alamıyor”

İzmir Ticaret Odası Yürütme Konseyi Başkanı Mahmut Özgener, döviz alım-satım ortasındaki marjın son iki haftada kademeli olarak arttığına dikkat çekerek, Merkez Bankası kuru ile serbest piyasa faizleri arasındaki farkın açılmaya başladığına dikkat çekti. bankaların alım-satım işlemlerinin ortasında oluşan 1 liralık farkın ise alım-satım sürecinde yüzde 5 olduğu belirtildi. anlamına geldiğini vurguladı.

Özgener, nisan meclis toplantısında yaptığı konuşmada, bu durumun ihracat karşılığında döviz bozduran şirketlerin heba olmasına neden olduğunu, çünkü dövizle ödeme taahhüdünün olması durumunda bankadan alacakları dövizin maliyetini artırdığını söyledi. yabancı para taahhütlerini kapatamayacaklarını beyan ederler. devam etmelerini zorlaştırır.

Finansman ve dövize erişim süreçlerinde serbest piyasa, serbest döviz kuru ve serbest döviz rejimine uymayan uygulama ve süreçler yürütülmektedir. Özellikle ihracatçılarımızı doğrudan etkileyen düzenlemeler maalesef ihracatçılarımızı nefes alamaz hale getirdi.

Döviz alım satımına ilişkin uygulamalar ve günden güne değişiklik, özellikle ihracat fiyatlarının en az yüzde 40’ının amir bankaya satılması zorunluluğu; “Piyasalarımızı gereğinden fazla daraltıyoruz ve alınan kararlar piyasalardaki oynaklığı artırıyor.”

Piyasalar kendi fiyatlarını belirliyor

Özgener, Merkez Bankası’nın dövizde işlem süresine süre sınırlaması getirerek müşterilerinin piyasadan saat 13.00’e kadar döviz almalarına izin vermesini çok yanlış bir karar olarak gördüklerini, toplamda ise günlük farklı bir limit getirildiğini belirtti. her bankanın banka bazında tüm müşterilerine satabileceği döviz tutarıdır. Tüm bu uygulamaların takas süreçlerinde artan kısıtlamalara işaret ettiğini ve belirsizliğin yarattığı güven ortamına dair değerli sinyaller verdiğini kaydetti.

Özgener, “Dünya ekonomisiyle bütünleşme çabalarını sürdüren Türkiye’nin dış imajını zedeleyebilecek ve serbest piyasa ekonomisinden uzaklaşma olarak algılanabilecek bu kararlardan bir an önce vazgeçilmesini bekliyoruz. . İş adamları para, sermaye ve döviz piyasalarında her türlü işlemi serbestçe yaparak üretim, ihracat ve ithalat için gerekli nakit yönetimini yapmak zorundadır. Unutulmamalıdır ki; “En pahalı para, var olmayan paradır” dedi.

İş dünyası ne bekliyor?

Özgener, iş dünyasının beklentilerini şöyle sıraladı:

– Enflasyonla ilgili hedeflerin revize edilmesi

-Türkiye’nin doğrudan yabancı sermaye akışını çekebilmesi için uluslararası finans dünyasında güven inşa edecek adımlar atılması

-Katma maliyetli ihracat yapmak, ihracatın unsur ve ülke bazında çeşitlendirilmesini teşvik etmek ve ihracatımızın ithalatı karşılama oranını artıracak uygulamaları hayata geçirmek.

-Bankalar ve özel bölümlerde bilançoların bozulma riskine karşı kapitalizasyon ihtiyacına ilişkin analiz alternatiflerinin açıklanması

-Reel sektöre kredi ve teşvik politikalarına yük getirilmesi

-Üretken kesimlerin teşviki ile büyümenin sanayi üretimine ve ihracata dayalı büyümeye dönüştürülmesi için alınacak önlemlerin duyurulması.

derebucakhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu