Haber

Eritre Kuvvetleri Barış Anlaşması Sonrası Savaş Suçu İşledi

Uluslararası Af Örgütü, isyancılarla mücadele etmek için kuzey Etiyopya’ya giren Eritre güçlerinin, barış anlaşmasının imzalanmasının ardından savaş suçu işlediğini belirtti.

Londra merkezli örgüt, yeni raporunda, isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ve Etiyopya hükümetiyle 2022 yılında varılan barış anlaşmasının ardından bölgeden çekilmeyen Eritreli askerlerin, şu suçlara karıştığına dikkat çekti: tecavüz ve cinayet.

Sınırda yaşayan insanlarla yüz yüze görüşmeler yapılarak hazırlanan raporda, Etiyopya ordusuna takviye amacıyla bölgeye giren Eritre güçlerinin Tigray kadınlarına cinsel saldırıda bulunduğu, erkekleri ise yargısız infaz ettiği belirtildi.

Raporda, Kasım 2022 ile Ocak 2023 arasında 20’den fazla sivilin katledildiğinin görgü tanıkları ve yerel yetkililerle yapılan görüşmelerde ortaya çıktığı belirtildi.

Eritrelileri savaş suçlarının yanı sıra insanlığa karşı suç işlemekle suçlayan Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin Etiyopya için kurduğu insan hakları kurulunun yetkilerinin yenilenmesi çağrısında bulundu.

Savaş sırasında çok sayıda insan hakları grubu, Etiyopya ve Eritre ordularının yanı sıra isyancıları da savaş suçlarıyla suçladı.

Etiyopya’da federal hükümet, Kasım 2022’de Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ile barış anlaşması imzaladı. Anlaşmanın ardından bölgesel yönetim TPLF’ye geçti ve örgüt silahsızlandırıldı.

battalgaziajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu