Haber

Diyarbakırlı kadınların ördüğü kuklalara İngiltere’den talep

Diyarbakır’ın merkez Sur Kaymakamlığı’na bağlı Aile Destek Merkezi’nde kadınların ördüğü el kuklaları, talep üzerine İngiltere’ye gönderildi.

Kaymakamlığa bağlı Aile Destek Merkezi-2 bünyesinde açılan amigurumi kursuna katılan kadınlar el kuklası, maskot ve oyuncak yapıyor.

Kurs eğitmeni Hülya Öner’in kadınların el emeği ürünlerini sosyal medya platformlarında paylaşarak sipariş almasının ardından İngiltere’nin başkenti Londra’da bir firma deneme amaçlı el kuklası istedi.

Firma gönderilen çalışmaları beğenmiş ve daha fazla çalışmanın gönderilmesini talep etmiştir.

“Merkezimiz 5 bin 400 kadına ulaştı”

Aile Destek Merkezi-2 Koordinatörü İlknur Demirel, 2014 yılından bu yana binlerce kadının merkezden faydalandığını söyledi.

Merkezde kadınların sosyalleştiğini ve ekonomik olarak aile bütçelerine katkı sağladıklarını belirten Demirel, prestijiyle merkezdeki 14 kurstan 150 kadının yararlandığını belirtti.

Merkezde mesleki eğitim atölyeleri ve hobi kurslarının bulunduğunu kaydeden Demirel, şunları kaydetti:

“Mesleki eğitim atölyelerine katılan kadınlarımız istihdam kapısı açan eğitimlerle de buluşuyor. Hobi kurslarımızda kadınlar sosyal faaliyetlere katılıyor. 2014 yılından bu yana hizmet veren merkezimiz 5 bin 400 kadına ulaştı. Bu bir Bizim için çok güzel bir sonuç. Bu sayıyı artırmak için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam ediyoruz.”

Kurs eğitmeni Hülya Üner Kaya, merkezde açtıkları amigurumi kursunda kadınların yeni şeyler öğrendiğini, kaynaştığını ve sosyalleştiğini belirtti.

Kadınların aynı zamanda ürettikleri eserlerle de aile bütçesine katkıda bulunduklarını anlatan Kaya, şöyle devam etti:

“Kadınlar siparişlere göre eserler hazırlıyorlar. El kuklası, maskot ve oyuncak yapıyorlar. Kursiyerlerimin çalışmalarını sosyal medyada paylaştım. İngiltere’den bir firma çalışmaları görüp talepte bulundu. Siparişleri gönderdik. Biz de bu talepler doğrultusunda yeni eserler ürettik. Özellikle yurt dışından talep gelmesi bizi çok sevindirdi. Umarım diğer ülkelerden de talep gelir. Kadınlar da kursa talep gösteriyor.”

Stajyer Düzey Fazilet ve Pervin Yıldız ise kursta keyifli bir ortamda güzel işler yaptıklarını, ürettikleri üretimle de gelir elde ettiklerini belirterek, eserlerinin İngiltere’ye gönderilmesinden memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu