Haber

Aşırı sağcı İsrailliler, Hamas’a yardım ettiği iddiasıyla BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın kapatılmasını talep ediyor.

Aşırı sağcı İsrailliler, Batı Kudüs’te düzenlenen gösteride, Hamas’a yardım ettiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nın (UNRWA) kapatılmasını talep etti.

UNRWA’nın Batı Kudüs’teki genel merkezi önünde toplanan düzinelerce aşırı sağcı grup, UNRWA’yı Hamas’la işbirliği yapmakla suçladı.

Söz konusu grup, “UNRWA dışarı” gibi sloganlar attı ve UNRWA aleyhine açıklamalar içeren pankartlar taşıdı.

Gösteriye İsrail Kudüs Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Arieh King ve aşırı sağcı Yahudi Güç Partisi’nin eski milletvekili Yitzhak Kroizer katıldı.

Kroizer, basına yaptığı açıklamada, “UNRWA’nın Gazze Şeridi’nde yardım kuruluşu olarak çalışmasına rağmen, ajans çalışanının 7 Ekim’deki Hamas saldırısına katıldığını” iddia etti.

UNRWA’nın “teröre destek veren bir yapı” olduğunu öne süren Kroizer, bu gösteriyi İsrail hükümetinin UNRWA’yı topraklarından çıkarmasını talep etmek için düzenlediklerini söyledi.

UNRWA’nın işlevi ve İsrail’in iddiaları

BM üyesi ülkelerin gönüllü katkılarıyla finanse edilen UNRWA, faaliyetlerine başladığı 1950 yılından bu yana Filistinli mültecilere gıda, sağlık, eğitim ve barınma gibi insani yardım sağlayan ana kuruluş oldu.

Ajans bugün 5,9 milyon Filistinli mülteciye destek sağlıyor.

UNRWA, 73 yılı aşkın süredir Filistinlilerin yaralarını iyileştirmeye çalışırken, tesisleri İsrail tarafından defalarca vuruldu, tonlarca gıda ve ilaç imha edildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail yetkililerinin 7 Ekim 2023 saldırılarına UNRWA çalışanlarının karıştığına ilişkin iddialarının derhal soruşturulmasını talep etmişti.

UNRWA, İsrail’in iddialarına ilişkin de soruşturma başlattı.

Almanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Finlandiya, Avustralya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa, Avusturya, Japonya ve Estonya, UNRWA’ya verdikleri mali desteği geçici olarak durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Öte yandan Norveç, İrlanda ve İspanya da UNRWA’ya güvenmeye devam edeceklerini açıkladı.

haber-ayranci.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu